Doğru Bir Espresso Yapmanın Püf Noktaları

tıklaİşletmelerimizde içecek hazırlama kısmında hazırladığımız içeceklerin çoğu espresso kullanılarak yapılır. Kahvemiz ve diğer içeceklerimizin doğru olması için kahvemizin hatasız ve standartlara uyması lazım.
Öncelikle iyi bir espressonun, kullandığımız malzemeler ve makinaların kalitesi sayesinde daha da iyi olacağını unutmayın.
Bu, grinder’dan (öğütücü) başlar, tamper ile devam eder en son espresso makinası ile sonlanır.
kahve değirmeni
Öğütücünüz ne kadar üst segment olursa, öğütülen kahve tanelerinin boyutları birbiri ile benzer olacak ve kahveniz akarken bazen hızlanıp yavaşlamayacak. Daha sonra templeme işlemi, yani kaşığımıza (porta filtremize) koyduğumuz kahveyi templeme (sıkıştırma) işlemi. Bunu da demir tamper kullanmanızı tavsiye ederim . Pilastik temper kullanmamak lazım. Çünkü metal ile daha düzgün sonuçlar alınıyor.
Tamperimiz ile kahvemize uygulayacağımız onbeş kilogram baskı ile sıkıştırdıktan sonra espresso makinamızın grup kafalarını temizlemek için flaşlama dediğimiz işlem, yani suyu boşa akıtılması lazım. 1-2 saniye kadar. Daha sonra porta filtremizi kahve makinasına yerleştirip iyice sıkıştırıyoruz. Ve hemen makinanın düğmesine basarak akışı başlatıyoruz. Ve makinamız p bar basınçla kahveye su basacak. Bu süreçte aynı esnada kronometremizinde düğmesine basıyoruz. Doğru bir espresso yapabilmeniz için süre önemli. 24-30 saniye arasında 30 ila 32 ml espresso almamız gerekiyor. Şayet bu şartlara uyuyorsa o zaman kahvemiz doğru bir espressodur.
espresso makinesi
Fakat yürmidört saniyeden erken akmışsa otuz ml espressomuz, doğru demlenmedi demektir. Yavan bir tat alırız. 30 saniyeden daha sonra olmuşsa bu sefer acı bir tat alırız. Bunların çeşitli sebepleri vardır.
24 saniyeden daha erken dolduysa
• Sıkıştırma işlemini doğru yapamadık demektir.
• Kahve makinamızın basıncı yüksektir.
• Ya da değirmenimiz kalın öğütüyordur.

30 saniyeden sonra dolduysa
buraya tıkla Templeme işlemini standart yapamadık demektir.
• Espresso makinamızın basıncı düşüktür.
• Ya da öğütücümüz çok ince öğütüyordur.
Hataları giderme
Öncelikle kahve makinamızın 9 bar basınç uyguladığından emin olun. Eğer 9 bar basınçtan düşük veya yüksek basınç uyguluyorsa, servisten yardım isteyin. Basınçtan emin olduktan sonra doğru sıkıştırma çok önemli. Onbeş kilo basınç uygulayacak şekilde elinizi eğitin. Bu işlemden de emin olduktan sonra öğütücü ayarı yaparak doğru akışı sağlayabilirsiniz.
Eğer öğütücü kahveyi kalın öğütüyorsa, inceltip tüm adımları baştan kronometre ile tekrar yapın. Doğru ayarı tutturana kadar. Değirmen markasına ve çeşidine göre ayar yerleri değişiklik gösterir.
Eğer değirmeniniz ince öğütüyorsa da ayar yerinden düzeltin. Bunları denemekten çekinmeyin bir barista’nın bilmesi gereken unsurların en başında gelir. Çünkü çekirdek değişikliği olsun ortam şartları olsun öğütücü ayarını ara ara ayarlamak lazım.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Doğru Bir Espresso Yapmanın Püf Noktaları”

Leave a Reply

Gravatar